Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

FAQ

Dlaczego grzejnik syczy?
Syczenie dobiegające z grzejnika podłączonego do instalacji centralnego ogrzewania zwykle pojawia się kiedy do tego grzejnika zainstalowana jest grzałka elektryczna. Charakterystyczne syczenie usłyszymy w przypadku przewymiarowania elementu grzejnego, np. dobrania grzałki o zbyt wysokiej mocy, ale także kiedy rurki tworzące element grzejny w grzałce przylegają do siebie nie pozostawiając przestrzeni na cyrkulację czynnika grzewczego.
Dlaczego grzejnik szumi?
Szum dobiegający z grzejnika zwykle spowodowany jest zbyt dużym natężeniem przepływu na zaworze, co może wynikać z nieprawidłowych parametrów instalacji bądź nieodpowiednim dobraniem zaworu. Jeśli z Twojego grzejnika dobiega szum, ustalenie dokładnej przyczyny i jej wyeliminowanie prawdopodobnie wymagało będzie wsparcia instalatora.
Czy posiadacie zawory w kolorach grzejników?
Tak, część zestawów zaworowych z naszej oferty dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej, identycznej jak grzejniki.

Zestawy zaworowe polskiej marki Varioterm dostepne są od ręki z magazynu w kolorach:

  • biały (RAL 9016)
  • biały soft (SOFT 9016)
  • czarny (RAL 9005)
  • czarny mat (MAT 9005)
  • chrom

Ponadto, istnieje możliwość zamówienia zestawów w kolorach z naszego wzornika. Obecnie, w ofercie zaworowej dostępne są wszystkie jednopowłokowe kolorach z palety Terma, tj. wszystkie kolory RAL w wersi podstawowej (połysk), większość kolorów specjalnych, a także w kolory RAL w wersji matowej i głębokiego matu: Soft 9005, Soft 7047 oraz Mat 7016. Do oferty zaworów włączyliśmy także kolory Premium (farby mokre).

Poznaj nasz wzornik kolorów

Zestawy zaworowe nie są dostępne w wykończeniach z wyrazistą strukturą: Black Crockodile New oraz White Gold. 

Oferta kolorystyczna dotyczy następujących zestawów zaworowych:

Które grzejniki z oferty Terma dostępne są w wersji chromowanej?

Grzejniki z oferty Terma dostępne w wersji chromowanej to:

Szczegółowe informacje na temat dostępności wybranych rozmiarów dla poszczególnych modeli znajdują się w kartach produktów. Ze względów technologicznych nie wszystkie rozmiary z typoszeregu mogą zostać poddane procesom galwanicznym.

Który grzejnik lepszy? Stalowy czy aluminiowy?

Grzejniki aluminiowe są lżejsze od stalowych i łatwej się nagrzewają, ale ich odporność na urazy mechaniczne jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku grzejników zbudowanych z profili stalowych. Kategorię grzejników stalowych cechuje także bogatsza różnorodność form oraz większa wydajność cieplna.

W jaki sposób odpowietrzyć grzejnik?

Aby odpowietrzyć grzejnik Termy wystarczy przygotować niewielkie naczynie i odkręcić odpowietrznik. Kiedy z otworu odpowietrzającego zacznie wydobywać się woda, odpowietrznik należy ponownie zakręcić. Gotowe! Aby przybliżyć Wam jak przebiega proces odpowietrzania grzejnika przygotowaliśmy krótki film instruktażowy.

Gdzie grzejnik w małej łazience?

W przypadku małej łazienki niełatwo jest wygospodarować miejsce na wszystkie potrzebne urządzenia. W Termie szukamy rozwiązań, które umożliwią funkcjonalne wykorzystanie nawet niewielkich przestrzeni, stąd propozycja bardzo wąskich grzejników, które zmieszczą się za drzwiami. Oferujemy także grzejniki którymi można zagospodarować dodatkowe kąty proste, zwykle w łazienkach wyznaczone przez ciąg kominowy. Więcej informacji znajduje się w artykule dostępnym TUTAJ.

Kiedy grzejnik jest zapowietrzony?
Jeśli grzejnik pozostaje częściowo zimny, a do tego wydaje niepokojące odgłosy takie jak syczenie, bulgotanie czy przelewanie się wody, możemy być niemal pewni że jest zapowietrzony. Odpowietrzenie będzie konieczne, aby zapewnić optymalną wydajność instalacji centralnego ogrzewania i utrzymać wymaganą temperaturę w pomieszczeniach.
W jaki sposób ukryć grzejnik?

Na rynku dostępnych jest wiele maskownic, które pozwalają ukryć grzejniki, jednak ich wadą jest fakt, że mogą negatywnie wpływać na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Co za tym idzie, maskownice z paneli drewnianych lub z tworzyw sztucznych mogą powodować, że ogrzewanie wnętrza nie będzie optymalne, a straty ciepła okażą się większe niż można oczekiwać na podstawie parametrów technicznych grzejnika.
Wybierając grzejnik z oferty Terma możesz mieć pewność wysokiej jakości i estetyki, która nie wymaga ukrycia za panelem. Dokładamy starań, aby formy, które proponujemy były atrakcyjne wizualne i pozostawały w zgodzie z aktualnymi trendami.
W naszej ofercie znajdują się także najwyższej jakości zestawy zaworowe, produkcji włoskiej i polskiej. Zastosowanie zestawów maskujących pozwoli w estetyczny sposób ukryć przyłącza do instalacji centralnego ogrzewania.

Kiedy odpowietrzyć grzejnik?
Grzejnik warto odpowietrzyć zawsze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, kiedy czynnik grzewczy w instalacji pozostaje zimny.
Co się wydarzy jeśli nie odpowietrzymy grzejnika? Powietrze zalegające w rurach instalacyjnych spowoduje nieoptymalną pracę całego układu grzewczego, w konsekwencji wpłynie negatywnie na jego wydajność cieplną. Jeśli słyszymy bulgotanie i syczenie, a grzejnik pozostaje częściowo zimny to znak, ze grzejnik z całą pewnością wymaga odpowietrzenia.
Który grzejnik lepszy? Żeliwny czy aluminiowy?
Grzejnik żeliwny i aluminiowy różnią się dwoma podstawowymi cechami wynikającymi z właściwości materiału z jakiego zostały wykonane.
Grzejnik żeliwny, wykonany ze skręconych ze sobą żeberek wykonanych z żeliwa, cechuje się wysoką bezwładnością cieplną. Oznacza to, że czas oczekiwania na zmianę temperatury grzejnika wynikający ze zmiany ustawień na zaworze, będzie dłuższy niż w przypadku grzejników, które cechuje niska bezwładność, np. grzejników aluminiowych. Grzejnik żeliwny będzie się dłużej nagrzewał, a po skręceniu zaworu dłużej będzie oddawał ciepło niż grzejnik aluminiowy, w przypadku którego możemy spodziewać się szybkiego nagrzewania, a także szybkiego stygnięcia.
Drugą ważną cechą jest trwałość. Aluminium jest bardziej miękkie i cechuje je mniejsza żywotność niż żeliwo, dlatego grzejnik aluminiowy nie będzie tak trwały jak żeliwny. Długowieczność grzejników żeliwnych sprawia, że są one nabytkiem na pokolenia, po renowacji nawet stuletnie grzejniki żeliwne z powodzeniem ogrzewają wnętrza.
Dlaczego grzejnik jest zimny?
Podstawową przyczyną, dla której przyłączony do instalacji centralnego ogrzewania grzejnik pozostaje zimny, jest niedrożność rur zasilających go w czynnik grzewczy (czyli wodę z instalacji). W takiej sytuacji konieczne będzie zdemontowanie grzejnika i udrożnienie instalacji, która mogła zostać zapchana przez osadzający się kamień.
Dlaczego grzejnik bulgocze?
Przelewanie i bulgotanie wody to odgłosy, na które najczęściej skarżą się użytkownicy grzejników, które podłączone są do układu, który uległ zapowietrzeniu. Oznacza to, że w rurach instalacyjnych, a w konsekwencji także w grzejnikach, znajduje się gaz, który wpływa negatywnie na cyrkulację czynnika grzewczego. Najczęściej, aby wyeliminować problem wystarczy grzejnik odpowietrzyć.
Dlaczego grzejnik na nastawie 3 jest zimny?
Najbardziej powszechną przyczyną nieprawidłowej pracy grzejnika jest jego zapowietrzenie, jeśli jednak ten problem został wykluczony należy poszukać innych nieprawidłowości, lub… wprost przeciwnie. Specyfika pracy termostatu polega na tym, że dostosowuje on przepływ wody do grzejnika w zależności od warunków panujących na zewnątrz. Jeśli termostat ustawiony jest na poziomie „3”, a grzejnik pozostaje zimny może to oznaczać, że różnica temperatur na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczenia nie jest na tyle duża, aby uruchomiony został dopływ gorącej wody do grzejnika.
W przypadku spadku temperatury na zewnątrz należy oczekiwać, że temperatura na powierzchni grzejnika oraz w pomieszczeniu będzie rosła. Co jeśli tak się nie dzieje?
Przyczyną problemu może być zbyt niska temperatura czynnika grzewczego w układzie centralnego ogrzewania, co należy zweryfikować w ustawieniach na kotle grzewczym (w przypadku gospodarstwa domowego korzystającego z indywidualnej kotłowni zwykle mówi się, że należy „podnieść temperaturę na piecu”). Przy okazji warto także sprawdzić prawidłowość przepływu czynnika w instalacji. Należy pamiętać, że im dalej grzejnik znajduje się w instalacji równoległej, tym większy przepływ jest wymagany aby uzyskać na nim wymaganą temperaturę.
Dlaczego grzejnik nie grzeje?
Jeśli grzejnik przyłączony do instalacji centralnego ogrzewania jest zupełnie zimny, najprawdopodobniej przyczyna leży w niedrożnej instalacji. W takim wypadku najlepiej poprosić o pomoc fachowca, który sprawdzi drożność rur zasilających grzejnik.
Jeśli grzejnik grzeje zbyt słabo, problemem może być jego zapowietrzenie - w takiej sytuacji najczęściej górna część grzejnika pozostaje zimna podczas gdy dolna się nagrzewa. Inną przyczyną słabego nagrzewania grzejnika może być brak wyregulowania nastawy wstępnej na zaworze zasilającym.
Jaki typ farby do grzejnika wybrać?
Nasze grzejniki dostępne są w wielu rodzajach wykończeń, które mają różne walory estetyczne i cechy użytkowe
Grzejniki z profili stalowych malowane są farbą proszkową, a większość modeli także farbą ciekłą. Wybrane grzejniki oferowane są również w powłoce chromowej, Grzejniki aluminiowe, podobnie jak stalowe, malujemy farbą proszkową, natomiast w przypadku grzejników żeliwnych oferujemy zarówno farby proszkowe, ciekłe, jak i wykończenia galwaniczne z unikalnymi dekorami.
Jakie są rodzaje grzejników?
Grzejniki można dzielić według różnych kryteriów, podstawowy podział ze względu na sposób zasilenia czynnikiem grzewczym obejmuje grzejniki c.o. oraz grzejniki elektryczne.
Grzejniki przyłączane do układu centralnego ogrzewania (c.o.) wymagają wyposażenia w odpowiednie zawory, którymi można będzie regulować przepływ gorącej wody z układu zasilającego. W przypadku większości grzejników c.o. Terma, możliwe jest dodatkowe wyposażenie grzejnika w grzałkę elektryczną, uzyskujemy w ten sposób grzejnik wodno-elektryczny. Zainstalowanie grzałki pozwoli nam wykorzystać grzejnik jako suszarkę lub ogrzewacz pomieszczenia także poza sezonem grzewczym, np. wczesną jesienią.
Drugą kategorię stanowią grzejniki elektryczne, w których czynnikiem grzewczym jest olej. Grzejniki takie posiadają fabrycznie zainstalowany, wybrany model grzałki elektrycznej. Są gotowe do pracy natychmiast po podłączeniu do sieci elektrycznej za pomocą wybranego rodzaju kabla. Doskonale nadają się do pomieszczeń, do których nie doprowadzono układu centralnego ogrzewania, np. na poddaszach lub w domkach letniskowych. Mogą także stanowić alternatywę dla grzejników c.o. instalowanych w łazienkach, jeśli ich główną funkcją ma być suszenie ręczników (w szczególności w przypadku niskotemperaturowych układów c.o. oraz dostępu do zasobów taniej energii elektrycznej, np. dzięki panelom fotowoltaicznym).
Jaka jest odległość grzejnika od ściany?
W przypadku zdecydowanej większości grzejników Terma, odległość od ściany jest regulowana w zakresie umożliwiającym dostosowanie jej do potrzeb użytkownika. We wszystkich naszych materiałach źródłowych, zarówno na stronie internetowej jak i w katalogach oraz w kartach technicznych, znajdują się rysunki techniczne, na których wskazany jest możliwy zakres regulacji w zależności od modelu grzejnika.
W przypadku grzejników rurkowych, które mają służyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także jako suszarki, warto zachować większą odległość grzejnika od ściany, aby ułatwić zawieszenie ręczników.
Która wersja grzałki One jest odpowiednia do mojego grzejnika?
Jeśli zastanawiasz się, która z dostępnych grzałek One jest odpowiednia do wybranego przez Ciebie modelu grzejnika, odpowiedź znajdziesz w zakładce PORADY tutaj. Podpowiemy Ci, jaki przekrój grzałki One będzie najlepiej korespondował z designem grzejnika, a także czy będziesz potrzebował dodatkowej maskownicy kabla elektrycznego.
Jak przygotować przyłącza wodne i elektryczne do podłączenia grzejnika One?
Terma w swojej ofercie posiada grzejniki w wersji One, są to modele wzbogacone o wbudowaną fabrycznie grzałkę elektryczną One. O zaletach grzałki One można przeczytać TUTAJ wybierając jej dowolny przekrój. Decydując się na grzejnik typu One z kablem elektrycznym prostym bez wtyczki (P), zyskujemy możliwość ukrycia go w mocowaniu grzejnika. Wymaga to odpowiedniego przygotowania instalacji wodnej zasilającej grzejnik w czynnik grzewczy oraz przyłącza elektrycznego zasilającego grzałkę. Informacje dotyczące szerokości i wysokości położenia przyłączy względem siebie powinny być odczytane z rysunkow technicznych grzejnika oraz zaworu. Szczegółowe informacje oraz przykład poprawnego odczytania danych z rysunków technicznych zostały przedstawione w osobnym artykule.
Czy posiadacie grzejniki dostępne od ręki?
Jak najbardziej. Jeśli nie chcesz lub nie możesz czekać na grzejnik wyprodukowany na bezpośrednie zamówienie, wybierz produkt z oferty magazynowej. W naszym sklepie internetowym zaznacz opcję "dostępne od ręki", a wyświetlone zostaną Ci pozycje, które wyślemy w ciągu 48h.
Produkt z oferty magazynowej zamówisz także u każdego z Partnerów Handlowych, z którymi współpracujemy.
W jaki sposób mam złożyć zamówienie na produkt?

Odbiorców detalicznych zapraszamy do naszego sklepu internetowego lub do sklepów stacjonarnych prowadzonych przez naszych Partnerów Handlowych. Lista Partnerów, z którymi współpracujemy dostępna jest TUTAJ.

Jeśli chciałbyś kupić grzejnik w wyjątkowo korzystnej cenie, zapraszamy do naszego internetowego OUTLETU, w którym oferujemy pełnowartościowe produkty wysyłane od ręki z naszego magazynu w Czaplach. 

Naszych Partnerów Handlowych zachęcamy do zapoznania się z instrukcją, w której krok po kroku pokazujemy w jaki sposób poprawnie wygenerować zamówienie na wybrany produkt. Instrukcja znajduje się TUTAJ

Chcę nawiązać współpracę z Termą i oferować moim klientom Wasze produkty. Z kim mogę się skontaktować?

Dziękujemy za zaufanie do produktów Terma. Informacje dotyczące współpracy oraz wszelkie potrzebne materiały przekaże nasz Sprzedawca Mobilny w Państwa regionie.

Na naszej stronie internetowej znajdują się dane kontaktowe do wszystkich Sprzedawców Mobilnych (link). Po kliknięciu przez Państwa na mapie wybranego regionu, na stronie wyświetlą się dane kontaktowe do naszych Sprzedawców. 

Gdzie znajdę materiały promujące produkty Terma, które mogę udostępniać w Internecie?

Materiały promujące produkty Terma znajdują się  na naszej stronie www.termaheat.pl oraz w serwisie terma24.pl.
W kartach produktowych znajdują się materiały graficzne (rendery produktów, produkty w aranżacjach) oraz materiały video. Każdy z nich można pobrać zapisując jako grafikę na swoim komputerze.

W zakładce INSPIRACJE (ltutaj) znajdują się różne rodzaje materiałów graficznych, m.in. panoramy 360, aranżacje i rendery grzejników.

W zakładce DO POBRANIA (tutaj) znajdują się następujące materiały:

- logotypy (tutaj)

- rendery grzejników i grzałek (tutaj)

- grzejniki w aranżacjach (tutaj)

Na naszym kanale YouTube (tutaj) regularnie publikujemy animacje prezentujące nasze produkty.

Jesteśmy obecni także na Sketchfab’ie (tutaj), na Instagramie (tutaj) oraz na Facebooku’u (tutaj).

Wszystkie publikowane przez nas materiały są do Państwa dyspozycji, prosimy o zapoznanie się z warunkami ich wykorzystania TUTAJ

Potrzebuję deklarację zgodności wybranego modelu grzałki, gdzie ją znajdę?

Deklaracje zgodności wszystkich modeli grzałek dostępnę są na naszej stronie internetowej w zakładce DO POBRANIA (tutaj). 
Ponadto deklaracja zgodności określonego modelu grzałki znajduje się w jej karcie produktowej. 

Potrzebuję Deklarację Właściwości Użytkowych grzejnika, gdzie ją znajdę?

Deklaracje Właściwości Użytkowych wszystkich modeli grzejników dostępnę są na naszej stronie internetowej w zakładce DO POBRANIA (tutaj).
Ponadto Deklaracja Właściwości Użytkowych konkretnego modelu grzejnika znajduje się w jego karcie produktowej. 

Chciał(a)bym poddać swój stary grzejnik renowacji lub go pomalować. Czy oferujecie taką usługę?

Jak najbardziej. Posiadamy park maszynowy oraz doświadczony zespół, który przemaluje Twój grzejnik profilowy, lub w przypadku grzejnika żeliwnego, dokona jego renowacji.

Aby uzyskać szczegółowe informacje zapraszamy do złożenia zapytania poprzez formularze kontaktowe. Złożenie zapytania nie zobowiązuje do zrealizowania usługi.

Formularz dotyczący przemalowania znajduje się tutaj.

Formularz dotyczący usługi renowacji grzejników żeliwnych dostępny jest tutaj

W jaki sposób mogę złożyć reklamację produktu Terma?

W celu złożenia reklamacji należy wysłać e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aby zgłoszenie było kompletne, niezbędne jest zawarcie następujących danych:

  • Zdjęcie tabliczki znamionowej, umieszczonej z tyłu reklamowanego grzejnika (z numerem ZP… lub PRD…) / W przypadku grzałek – zdjęcie naklejki na tylnej części obudowy grzałki;
  • Przynajmniej trzech zdjęć zainstalowanego grzejnika, wykonanych z oddalonej perspektywy, pokazujących jego odległość od głównych źródeł wody, takich jak: wanna, umywalka, kabina prysznicowa, toaleta, itd.;
  • Zdjęcia pokazujące powstałą wadę.

 

W przypadkach uszkodzeń transportowych / mechanicznych, niezbędne będą również:

  • Zdjęcia wszystkich stron kartonu, w którym reklamowany grzejnik został dostarczony;
  • Zdjęcia wszystkich etykiet z kartonu, w którym reklamowany grzejnik został dostarczony;
  • Kopia protokołu szkód sporządzonego z kurierem.
Jak sprawdzić, który model grzejnika będzie lepiej pasował do mojego wnętrza?

Na naszej stronie internetowej, w kartach produktowych grzejników Terma, znajdą Państwo zakładkę WIZUALIZACJA 3D. Dzięki tej aplikacji możecie Państwo sprawdzić jak wygląda dany model grzejnika w wybranym kolorze RAL.

Ponadto aplikacja pozwala wybrać kolor tła, na którym zawieszony zostanie grzejnik. Jako tło możemy wybrać dowolny odcień wybranego koloru lub jedną z zaproponowanych przez nas aranżacji wnętrza. Istnieje także możliwość wgrania zdjęcia własnego wnętrza i umieszczenia na jego tle wybranego modelu grzejnika.

Porównanie zdjęć tego samego wnętrza wypełnionego różnymi modelami grzejników, lub też identycznym modelem grzejnika, ale w różnych kolorach, ułatwi Państwu podjęcie ostatecznej decyzji.

Wizualizacja 3D daje także możliwość najazdu na detal i oglądania produktu z różnych perspektyw, co pozwala lepiej zapoznać się z produktem.